Trump žádá soud, aby pozastavil zkoumání dokumentů zabavených v jeho sídle na Floridě

Právníci bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí požádali soudce, aby zabránil Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) pokračovat v prověřování dokumentů zabavených v jeho floridském sídle. Žádají jmenování nezávislého vyšetřovatele, který by na analýzu dokumentů dohlížel, uvedly zahraniční agentury.

Aktualizováno Washington (Aktualizováno: 10:38 23. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump

Americký prezident Donald Trump | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

„Je nerozumné umožnit týmu žalobců, aby bez smysluplných záruk přezkoumával tyto dokumenty,“ píší Trumpovi právníci v žádosti, která má 27 stran.

Jen jmenování nezávislého vyšetřovatele podle nich může ochránit „veřejný zájem na zachování důvěrnosti rozhovorů, které se odehrávají při výkonu prezidentových úředních povinností“, cituje z materiálu BBC.

Americká vláda odmítá zveřejnění dokumentu o razii FBI v Trumpově sídle, mohlo by narušit vyšetřování

Číst článek

„Nelze připustit, aby politika ovlivňovala výkon spravedlnosti. Prosazování práva je štítem, který chrání Američany. Nemůže být používáno jako zbraň pro politické účely,“ cituje z podání agentura Reuters.

Trumpovi právníci požadují, aby bylo prověřování dokumentů zastaveno, dokud nebude jmenován nezávislý vyšetřovatel.

Žádost obdržela okresní soudkyně Aileen Cannonová z Fort Pierce, kterou jmenoval Trump a kterou Senát potvrdil týden po Trumpově volební porážce v roce 2020.

Využití kauzy před volbami?

Americká média komentují pondělní požadavek Trumpova právního týmu jako snahu bývalého prezidenta využít kauzu k získání bodů pro republikány před podzimními volbami. Podle CNN hodlá Trump věc použít jako odrazový můstek k pravděpodobnému novému pokusu o získání Bílého domu v roce 2024.

Požádat o nezávislého vyšetřovatele je samo o sobě legální. Forma žádosti ale podle CNN odpovídá předchozímu Trumpovu jednání, při němž exprezident zneužíval právní systém k průtahům, odvádění pozornosti a politizaci obvinění vznesených proti němu. Je to rovněž charakteristický příklad Trumpova směšování politické a právnické strategie ve chvíli, kdy je sám vyšetřován, píše CNN.

FBI našla u Trumpa i přísně tajné dokumenty. Má podezření na porušení zákona o špionáži

Číst článek

Vyšetřování dokumentů Trumpovi poslouží podle CNN k tomu, aby ze sebe v očích svých příznivců učinil prezidentského kandidáta pronásledovaného administrativou Joea Bidena.

Sedmadvacetistránková žádost sepisující požadavek na jmenování nezávislého vyšetřovatele odvádí pozornost od základních otázek v případu. Totiž zda měl exprezident u sebe nelegálně tajné informace a vládní tajemství, na což neměl právo, a zda tím ohrozil národní bezpečnost.

CNN uvádí, že jde o nejvážnější případ v dějinách ministerstva spravedlnosti a že se znovu ukazuje to, co je svázáno s Trumpovou politickou kariérou - pouhý fakt, že je předmětem vyšetřování, se obrací proti institucím zapojeným do vyšetřování. V očích milionů Trumpových stoupenců jsou zatahovány do politiky a dostávají se do nezákonného postavení.

Jak uvádí server Politico, požadavek Trumpova týmu také přináší detaily k událostem spojeným s prohlídku sídla Mar-a-Lago 8. srpna. Ministerstvo spravedlnosti před touto akcí zaslalo dvě obsílky: v té z 11. května žádalo o vydání dokumentů, ve druhé v červnu požadovalo zaslání záznamů z bezpečnostní kamery.

Pod žádostí o jmenování nezávislého vyšetřovatele jsou podepsáni tři právníci. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Anthony Coley sdělil, že vládní právníci žádost budou řešit u soudu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme